Jasełka
10 stycznia 2024Orszak Trzech Króli
13 stycznia 2024
Spotkanie SRK w Męcinie Wielkiej
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich przy parafii Narodzenia NMP w Gorlicach swój tradycyjny „opłatek” zorganizowało 10 stycznia br. – tym razem na wyjeździe, w Męcinie Wielkiej, w parafii Świętych Kosmy i Damiana. Uczestniczyło w nim 48 osób, członkowie SRK. Przyjął nas i serdecznie powitał Proboszcz tutejszej parafii, ks. mgr Jan Adamczyk. On też przybliżył nam historię parafii i cerkwi – perły architektury drewnianej, pełniącej obecnie funkcję kościoła katolickiego (szerzej na ten temat, w końcowej części artykułu).
Ważnym elementem spotkania opłatkowego była odprawiona dla nas przez ks. Proboszcza Msza święta, po której udaliśmy się do Wapiennego na posiłek, w restauracji „Astoria”. Poprzedziła go modlitwa prowadzona przez ks. dziekana Stanisława Ruszela z gorlickiej bazyliki i ks. proboszcza Jana Adamczyka. Obydwaj przekazali również wszystkim obecnym życzenia świąteczno – noworoczne. Po odczytanym fragmencie Ewangelii o narodzeniu Pana Jezusa (Łk 2, 1-14) przełamaliśmy się opłatkiem składając sobie życzenia; wśród nich często powtarzające się, by w Ojczyźnie naszej zapanował pokój i zgoda narodowa, w kontekście powyborczych zmian. Jakże wymownym był również fragment kolędy… „Podnieś rękę Boże Dziecię” a także modlitwa – litania do św. Andrzeja Boboli – Patrona i Orędownika trudnych, polskich spraw, którą otrzymaliśmy od p. Emilii Kierońskiej. Nasze kolędowanie w sposób szczególny ubogacił ks. proboszcz Adamczyk prezentując bogaty repertuar kolędniczy w tym pastorałki z zaskakującą ilością zwrotek.
Zwyczajowo, zakończyliśmy spotkanie odśpiewaniem „Barki”.
I wreszcie kilka słów uzupełnienia odnośnie historii parafii i cerkwi w Męcinie Wielkiej. Parafia pod wezwaniem Świętych Kosmy i Damiana zaistniała tu najpóźniej w 1377r. Urodziwa, drewniana cerkiew grecko – katolicka (obecnie rzymsko – katolicki kościół parafialny) została zbudowana w 1807r., piękna polichromia z lat 1930 i 1938. Wyposażenie stanowi kompletny ikonostas (ściana z ikonami) z XIX w., dziś pełniący jedynie dekoracyjną funkcję ze względu na katolicki charakter świątyni, oraz dwa XIX-wieczne ołtarze boczne w tradycji barokowej. W 1951r. cerkiew przejęta została przez katolików, którzy tu założyli swoją parafię. Obecnie działa pod wezwaniem MB Królowej Polski i należą do niej wierni z trzech miejscowości: Męcina Wielka, Męcina Mała oraz Wapienne.
Pani Prezes Marta Przewor podziękowała na koniec księżom za wkład i ubogacenie spotkania opłatkowego oraz wszystkim pozostałym za udział i stworzoną rodzinną Bożonarodzeniową atmosferę.
Stanisław Firlit
-
-
-