
Z Katechizmu Kościoła Katolickiego:
1294 Całe bogactwo znaczeniowe namaszczenia oliwą można odnaleźć w życiu sakramentalnym. Namaszczenie katechumenów olejem przed chrztem oznacza oczyszczenie i umocnienie. Namaszczenie chorych wyraża uzdrowienie i pociechę; namaszczenie krzyżmem świętym po chrzcie, podczas bierzmowania i udzielania sakramentu święceń jest znakiem konsekracji. Bierzmowanie sprawia, że chrześcijanie, to znaczy ci, którzy zostali namaszczeni, uczestniczą głębiej w posłaniu Jezusa Chrystusa i w pełni Ducha Świętego, którą On posiada, aby całe ich życie wydawało „miłą Bogu wonność Chrystusa”.
Do Sakramentu Bierzmowania przystępuje młodzież gimnazjalna z klasy III. Przyjęcie Sakramentu poprzedzone jest rocznym przygotowaniem, prowadzonym w naszej parafii.
Warunki dopuszczenia do Sakramentu Bierzmowania:
- osobista prośba kandydata o przygotowanie do Sakramentu,
- dostarczenie metryki chrztu św. (dotyczy młodzieży, która otrzymała chrzest poza naszą parafią),
- regularny udział w spotkaniach formacyjnych i właściwe zachowanie,
- uczestnictwo w Mszy św. niedzielnej i świątecznej,
- comiesięczna spowiedź,
- pozytywna opinia katechety i księdza prowadzącego,
- zdany egzamin końcowy.
Wymagania stawiane świadkom Bierzmowania:
- w pierwszej kolejności świadkiem Bierzmowania powinien być ktoś z rodziców chrzestnych (wtedy jaśniej widać związek Chrztu z Bierzmowaniem),
- jeśli chrzestni nie mogą podjąć się tego zadania, ich rolę pełnią najbliżsi członkowie rodziny: ciocia, wujek,
- może nim być katolik bierzmowany, który prowadzi życie zgodne z wiarą.
Bierzmowanie dorosłych w Diecezji Rzeszowskiej
Bierzmowanie odbywa się w drugi piątek każdego miesiąca na Mszy św. o godz. 19.00 (od maja do września) lub o godz. 18.00 (od października do kwietnia) w Rzeszowskiej Farze.
- Kandydaci wraz ze świadkami, zaopatrzeni w świadectwo, że zostali przygotowani do przyjęcia tego Sakramentu oraz w kartkę do Bierzmowania, zgłaszają się w zakrystii w Rzeszowskiej Farze na pół godziny przed rozpoczęciem Mszy św.
- Kartę do Bierzmowania wydaje ksiądz przygotowujący daną osobę do przyjęcia Sakramentu. Na karcie winna być pieczęć parafialna.