Dnia 3 września b. roku uczestnicy kolonii we Władysławowie oraz dodatkowo zakwalifikowani uczniowie gorlickich szkół (razem 46 osób) z radością wyruszyli na wycieczkowy szlak. Projekt wspierany przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO, realizowany przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich obejmował kolonię letnią we Władysławowie oraz wycieczkę tzw. „pokolonijną”, która była bezpłatna. Wycieczka po ziemi sądeckiej, miała na celu poznawanie historii, kultury, przyrody oraz piękna naszej małej Ojczyzny.
Na początek udaliśmy się do Starego Sącza, niezwykle urokliwego, średniowiecznego miasteczka, które słynie z ciekawych zabytków a szczególnie z kultu religijnego związanego z postacią św. Kingi. Poznaliśmy i podziwialiśmy piękno krajobrazu i panoramę, udając się na „leśne molo” – ścieżkę w koronach drzew na miejskiej górce.
Celem naszej wycieczki było m.in. poznanie historii św. Kingi i zwiedzenie sanktuarium dedykowanego tej świętej Księżnej. Była ona córką króla Węgier Beli IV. Żyła w XIII wieku (ur. 1234, zm. 1292). Przybyła do Polski, aby poślubić Bolesława Wstydliwego, który oddał Jej we władanie całą ziemię sądecką. Po śmierci męża wstąpiła do zakonu klauzurowego klarysek. Ufundowała również taki zakon w Starym Sączu.
Następnie udaliśmy się na Plac Papieski, z ołtarzem, gdzie 16 czerwca 1999 roku św. Jan Paweł II kanonizował św. Kingę. To jedyny taki obiekt w Polsce – pozostały jako pamiątka po wizycie Jana Pawła II w Starym Sączu. Jan Paweł II mimo choroby przybył do Starego Sącza i spełniły się wówczas marzenia sprzed 7 wieków – wyniesienia św. Kingi na ołtarze. W homilii Ojciec Święty przypomniał drogę świętości sądeckiej Księżnej, która była osobą sprawiedliwą, broniła sierot, wdów i ubogich.
Papież apelował: „Nie lękajcie się być świętymi! Uczyńcie nowe tysiąclecie erą ludzi świętych”.
Obok ołtarza papieskiego powstało Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania, w skład którego wchodzi m.in. Muzeum Jana Pawła II oraz Dom pielgrzyma „Opoka”. W muzeum można było zobaczyć pamiątki z pielgrzymek POLSKIEGO PAPIEŻA.
W Domu Pielgrzyma uczestniczyliśmy we Mszy świętej sprawowanej przez Ks. Tomasza Bierzyńskiego.
Po uczcie duchowej – to co zawsze smakuje kolonistom – pizza. Jest jeszcze chwila na zabawę na znajdującym się opodal ołtarza placu zabaw. Dzieci są bardzo radosne, szczęśliwe, co widać na ich roześmianych buziach.
W drodze powrotnej zatrzymujemy się w Nowym Sączu – w miasteczku galicyjskim.
Tworzące go budynki są wiernym odwzorowaniem małomiasteczkowej galicyjskiej zabudowy z przełomu XIX i XX wieku. Dlatego spędzone tu chwile były prawdziwą podróżą w czasie na austro-węgierską prowincję sprzed lat. Warto je zobaczyć, aby cofnąć się w czasie i „zasmakować” dawnej atmosfery prowincji galicyjskiej. Ulokowane obiekty wyposażone są w czynne funkcje usługowe, handlowe i gastronomiczne, nawiązujące do dziejów małych miasteczek w okresie autonomii galicyjskiej.
Dziękujemy Bogu i ludziom za ten wspólnie spędzony czas, za zorganizowanie tak wspaniałej wycieczki, dzięki której wszyscy uczestnicy przeżyli chwile radości, oraz wspaniałą ucztę historyczną i duchową.