XXVI Niedziela Zwykła 01.10.2023r.
2 października 2023Koronka do Bożego Miłosierdzia
3 października 2023
30 września b. roku wspólnota Stowarzyszenia Rodzin Katolickich – Koło w Gorlicach (SRK) wyrusza na autokarową pielgrzymkę szlakiem największych Polaków; św. Jana Pawła II, błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz św. Jana z Dukli.
Pragniemy modlić się za ich wstawiennictwem w ważnych w tym momencie intencjach. W intencji Ojczyzny – wiernej Bogu, Krzyżowi i Ewangelii oraz rodziny silnej Bogiem, która jest siłą Narodu. Jesteśmy świadomi jak bardzo potrzeba nam obecnie orędownictwa tych świętych, w czasach kiedy ważą się losy naszej Ojczyzny, kiedy wielu nie uznaje definicji rodziny, opartej na małżeństwie jednego mężczyzny z jedną kobietą.
Rozpoczynamy pielgrzymką od Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie. Parafia pw. św. Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli w Krośnie należy do jednej z młodszych wspólnot w archidiecezji przemyskiej. Jej początki sięgają roku 1984. W swojej historii ma niezwykłe wydarzenie, 10 czerwca 1997 roku, w czasie pielgrzymki do Krosna, sam papież Jana Paweł II konsekrował ten kościół. Tam też na lotnisku powiedział wciąż aktualne słowa: Nie dopuśćcie, aby wam odebrano chrześcijańską godność…Pozostańcie wierni tradycjom waszych ojców. Dzisiaj w czasach wielkich przemian nie wolno nam o tym zapominać. Kult św. Jana Pawła II – obecny tutaj od chwili jego pielgrzymki do Krosna – ożywił się jeszcze bardziej z dniem jego beatyfikacji i kanonizacji. Dla upamiętnienia pobytu papieża powstało muzeum św. Jana Pawła II. 13 grudnia 2015 roku odbyła się tutaj uroczystość ogłoszenia Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie, połączona z otwarciem przez metropolitę przemyskiego abp. Józefa Michalika Bramy Miłosierdzia. W tej przepięknej świątyni Ks. Wojciech Mazurek – opiekun gorlickiego Koła sprawował Eucharystię i wygłosił homilię odwołując się do życia i nauczania tych największych Polaków. Naszym zadaniem jest poznawać te dokumenty i realizować w swoim życiu.
Następnie pielgrzymujemy do Myczkowiec, gdzie znajduje się Ośrodek Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Sercem ośrodka jest kaplica Matki Bożej Pięknej Miłości. Każdego roku ośrodek umożliwia wypoczynek kilku tysiącom dzieci, zwłaszcza z rodzin ubogich. To Jan Paweł II największy Apostoł Miłosierdzia wołał o miłosierdzie na wszystkich kontynentach i aktywizował również działania na terenie naszej Ojczyzny.
Po obiedzie udajemy się do Komańczy na spotkanie z błogosławionym Kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Prymas był tam więziony od 29 października 1955 r. do 28 października 1956 r. Jemu poświęcona izba pamięci mieści się w klasztorze sióstr nazaretanek. W okresie komunistycznych represji wobec Kościoła i społeczeństwa bronił chrześcijańskiej tożsamości narodu. Gdy rząd zdecydował się na jawną ingerencję w wewnętrzne życie Kościoła wypowiedział swoje słynne „non possumus”. W trakcie rocznego internowania w Komańczy prymas napisał teksty Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego i Wielką Nowennę Tysiąclecia, przygotowujące Polskę do obchodów 1000-lecia chrztu, dokończył „List do kapłanów” oraz zredagował „Zapiski więzienne”. Siostra nazaretanka – przewodniczka powiedziała nam: Nie jesteśmy muzeum. Chcemy, żeby odwiedzający nas mogli duchowo spotkać prymasa Wyszyńskiego. Mogli poznać wartości, z powodu których był więziony; to otoczenie jest nasiąknięte jego osobowością.
Następny etap to modlitwa u stóp Matki Bożej Królowej Nieba i Ziemi w Jaśliskach. To święty Jan Paweł II w czasie pielgrzymki w 1997 roku na lotnisku w Krośnie nałożył korony na Jej cudowny obraz, datowany na XV wiek. W Jaśliskach podziwiamy również świeżo odnowiony kościół filialny p.w. św. Mikołaja. Kiedyś to cerkiew – obecnie służy liturgii rzymsko-katolickiej. Warto go zobaczyć. Kończymy nasze pielgrzymowanie w Dukli – modlitwą do św. Jana z Dukli – Patrona SRK diecezji rzeszowskiej. To w 1997 roku Zarząd SRK w Rzeszowie obrał tego patrona, wzywając członków SRK do duchowej walki o wartości.
Dziękujemy naszym przewodnikom – kapłanom i siostrze nazaretance za pasję i gorliwość w prezentacji świątyń, którymi się opiekują.
Marta Przewor, zdjęcia Oliwia Przybyłowicz
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-