Jak co roku w ramach projektu z FIO, realizowanego przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich koloniści z Władysławowa uczestniczyli w tzw. wycieczce pokolonijnej. Dnia 21 września 2019 r. pojechali na wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni i do Lipnicy Murowanej. Celem było poznanie historii polskich świętych i zwiedzenie zabytkowych kościołów. Uczniowie ze szkół z naszej parafii zwiedzili najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni, która po prawie ośmiu wiekach wydobywania kruszywa, wygląda dziś jak podziemne miasto.
W piękny, sobotni poranek wszyscy uczestnicy spotkali się na gorlickim rynku o godzinie 6.00, w dobrych humorach cała grupa wyruszyła do Bochni, gdzie czekali przewodnicy i wiele atrakcji do obejrzenia.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od zjazdu pod ziemię ciemnym szybem Campi. Zjazd windą na głębokość 212 m zrobił na niektórych dzieciach duże wrażenie. Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się także, że to właśnie z bocheńską kopalnią i szybem Sutoris związana jest legenda o pierścieniu świętej Kingi. Naszą wędrówkę po kopalni rozpoczęliśmy od kaplicy świętej Kingi. Zachwyciły nas obrazy i figury świętych wyrzeźbione w soli. Podziwialiśmy stół ofiarny, przy którym sprawował Mszę świętą kanonizacyjną Ojciec Święty Jan Paweł II w Starym Sączu. Uklęknęliśmy przed relikwiami świętej Kingi na krótką modlitwę. Od przewodników dowiedzieliśmy się, że jest to jedyna kaplica na świecie, przez którą przejeżdża kolejka torowa.
Uczniowie przemierzali podziemia kopalni pieszo, co dawało okazję do wypoczynku w leczniczym mikroklimacie podziemnych komór solnych.
Zwiedzanie zabytkowej kopalni, która w roku 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO to niezwykła podróż przez najstarsze i najpiękniejsze wyrobiska kopalni. Odwiedzający mają poczucie wyprawy w czasie dzięki ekspozycjom multimedialnym. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. W naszej pamięci na długo pozostaną prezentacje obrazujące dawny system wentylacji, systemy transportowe, jak również zalanie wodą podziemnych chodników. W opowiadaniu o historii bocheńskiej kopalni przewodnikom pomagali wirtualni polscy królowie oraz żupnicy genueńscy. Najmłodsi uczestnicy naszej wycieczki mieli wrażenie, jakby normalna praca górników w kopalni toczyła się tuż obok nich.
Po zwiedzeniu kopalni wszyscy udali się do Bazyliki Świętego Mikołaja. Po zwiedzeniu i poznaniu jego historii uczestnicy wycieczki spacerkiem udali się na pyszną pizzę do Da Grasso w Bochni. Dokładek pizzy i dolewek napojów nie było końca. Posileni i uśmiechnięci wybraliśmy się do Lipnicy Murowanej, aby podążać szlakiem naszych polskich świętych. To tutaj dorastali do świętości św. Szymon, św. Urszula Ledóchowska, oraz błogosławiona Maria Teresa Ledóchowska. Po spotkaniu na lipnickim rynku z panią przewodnik powędrowaliśmy do kościoła św. Andrzeja Apostoła. Jest on największym i najstarszym ze wszystkich kościołów Lipnicy Murowanej. Został wzniesiony w XIV wieku z fundacji króla Kazimierza Wielkiego. Dnia 10 czerwca 2019 r. rozpoczął się proces peregrynacji figury Madonny Lipnickiej. Następnie spacerkiem udaliśmy się do kościoła świętego Leonarda. Jest to drewniany, cmentarny kościółek wpisany na listę zabytków UNESCO. Po zwiedzeniu tego bardzo mistycznego miejsca, powędrowaliśmy zobaczyć sanktuarium świętego Szymona, które zbudowano na miejscu rodzinnego domu Św. Szymona. W kościele św. Szymona wzięliśmy udział we Mszy świętej, którą odprawił ksiądz Józef Buczyński. Świątynia ta, została ufundowana przez Stanisława Lubomirskiego jako wotum za zwycięstwo pod Chocimiem w 1621 roku. Na koniec lody na lipnickim rynku, wspólne pamiątkowe zdjęcie i powrót do naszych drogich nam Gorlic. W tym miejscu pragnę podziękować przede wszystkim pani doktor Marcie Przewor za zorganizowanie tak wspaniałej wycieczki, dzięki której wszyscy uczestnicy przeżyli wspaniałą ucztę historyczną i duchową. Dziękuję również wszystkim wychowawcom: ks. Józefowi Buczyńskiemu, p. Jadwidze Marek, p. Małgorzacie Serwońskiej, p. Agnieszce Krupie, p. Iwonie Wal i p. Bożenie Jurczak za wszelką pomoc i okazane serce każdemu uczestnikowi wycieczko-pielgrzymki.
Dziękujemy Bogu i ludziom za ten wspólnie spędzony czas.
Maria Urban