WSPÓŁCZESNE ZAGROŻENIA MAŁŻEŃSTWA I RODZINY
Współczesne zagrożenia człowieka i rodziny to temat Dnia Skupienia Stowarzyszenia Rodzin Katolickich (SRK) Diecezji Rzeszowskiej, który odbył się 29 czerwca b. roku w kolegiacie Wniebowzięcia NMP w Jaśle. Zgromadzili się licznie przedstawiciele kół tegoż SRK, szczególnie Koła przy Parafii Narodzenia NMP w Gorlicach.
Spotkanie rozpoczęło się Mszą świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem
Ks. Mariana Raźnikiewicza – duszpasterza diecezjalnego SRK, z udziałem ks. prof. dr hab. Pawła Bortkiewicz TChr, ks. Zbigniewa Irzyka – dziekana, proboszcza kolegiaty,
ks. Tomasza Bierzyńskiego – duszpasterza Koła w Gorlicach i ks. Wiesława Bednarza – proboszcza parafii Matki Bożej Niepokalanej w Hermanowej. Piękne i bogate w treść kazanie wygłosił zaproszony prelegent – Ks. prof. Paweł Bortkiewicz, analizując Ewangelię wg św. Jana, który oddziela ciemność od światłości (zwłaszcza wewnątrz Kościoła). Winniśmy być dziećmi światłości, bowiem jesteśmy wezwani do życia w prawdzie. Powinniśmy być odporni na wszystkie ideologie, godzące w istotę małżeństwa i rodziny. Jest to możliwe, jeśli stajemy z Chrystusem, z prostotą serca, otwarci na Boga. Że jest to możliwe, przekonuje nas patronka dnia (29.04) św. Katarzyna ze Sieny, oceniona tak wysoko, że została patronem Europy i doktorem Kościoła.
Po Mszy świętej Proboszcz parafii dokonał prezentacji prastarej świątyni.
Jasło istniało już jako osada targowa należąca do cystersów w 1261 r. Akt lokacyjny nadał miastu na prawie magdeburskim król polski Kazimierz Wielki w roku 1365. Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jaśle– najstarszy zabytkowy kościół rzymskokatolicki w Jaśle; wzniesiony w stylu gotyckim w 1446 lub najpóźniej w 1479 roku, od 2011 roku w randze kolegiaty. Przez stulecia pełnił funkcję kościoła farnego.
Budynek został zbudowany z ciosanego kamienia. Niestety niemal doszczętnie zniszczony w czasie II wojny światowej. Dzięki staraniom Głównego Konserwatora Zabytków został odbudowany, a w 60-tych odnowiono ściany, zakupiono nowe organy, wykonano nowe ołtarze i nowe stacje drogi krzyżowej.
Po Mszy świętej udaliśmy się do Domu Katechetycznego, gdzie była możliwość wypicia kawy, herbaty i poczęstunku.
Główna tematyka wykładu Ks. Prof. dotyczyła współczesnych zagrożeń polskiej rodziny, ataku na św. Jana Pawła II oraz tematyki miłości. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że dzieci i młodzież wychowują się w rodzinach. Taki model, jaki przedstawimy w rodzinach, taki też nasze dzieci będą kształtować w przyszłości. Wszystkie patologie małżeństwa odbijają się na rodzinie. Szerzenie ideologii i form zachowania godzących w istotę małżeństwa to m.in. oddzielenie sfery życia seksualnego od przekazywania życia (Gender, LGBT).
Niestety wielu rodziców nie ma świadomości zagrożeń, które współcześnie czyhają na nich i ich dzieci.
Na zakończenie udaliśmy się na obiad w „Zajeździe Pod Skałą, a spotkanie zakończyło się jak zawsze odśpiewaniem „Barki”
Pozostaje nam wciąż pamiętać, że szansą dla współczesnej rodziny jest RODZINA BOGIEM SILNA I WIERNA JEGO PRZYKAZANIOM oraz miłość prawdziwa, odpowiedzialna i ofiarna. To jest najważniejsze zadanie dla nas wszystkich, którego nie wolno nam zaniechać, ani odkładać na potem…bo potem będzie już za późno.
Marta Przewor
zdjęcia Leszek Drzał