Msza Święta z modlitwą o uzdrowienie
21 października 2023Figura Niepokalanej – Patronki Gorlic
21 października 2023
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Rzeszowskiej – Koło przy Parafii Narodzenia NMP w Gorlicach od lat wspiera rodziny w organizacji wypoczynku dla dzieci. Podjęte kroki mają posłużyć wyrównywaniu szans edukacyjnych dzieci, poszerzaniu umiejętności społecznych, a także rozwijaniu zainteresowań oraz zamiłowania do poznawania kultury i przyrody swojego kraju.
Wycieczka po malowniczych terenach Beskidu Niskiego stanowiła kontynuację działań podjętych podczas kolonii letniej zorganizowanej latem we Władysławowie.
Tym razem uczestnicy projektu poznawali historię naszego regionu wędrując szlakiem architektury drewnianej. Niewątpliwą perełką na trasie była dawna cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem św. św. Kosmy i Damiana w Męcinie Wielkiej – obecnie rzymskokatolicki kościół parafialny Matki Bożej Królowej Polski. Ciekawą historię tego miejsca i informacje związane z cennymi zabytkami przekazał ksiądz Jan Adamczyk – proboszcz parafii. Szczególną uwagę zwrócił na kompletny ikonostas z XIX wieku, barokowe ołtarze boczne i prazdiniki z XVIII wieku. Spotkanie zakończyła wspólna Msza Święta.
Dalsza trasa wycieczki była dla każdego wyzwaniem. Z Wapiennego, najmniejszej w Polsce miejscowości uzdrowiskowej położonej w otulinie Magurskiego Parku Narodowego, udaliśmy się zielonym szlakiem turystycznym na Ferdel. Przewodnikiem był pan Mariusz Śmietana – nauczyciel geografii i miłośnik gór. Trasa wiodła przez buczynowy las pełen przyrodniczych osobliwości. Po drodze spotkaliśmy duże mrowiska, dorodne borowiki i barwne muchomory. Celem wyprawy była wysoka na 25 metrów drewniana wieża widokowa. Warto było pokonać trudy wędrówki, porywisty wiatr i kręte, strome schody wiodące na szczyt wieży. Z najwyższego tarasu roztaczały się przepiękne widoki na wzniesienia okolicznych Beskidów.
Po leśnej wędrówce na wszystkich czekał smaczny obiad i słodki deser. Po krótkim odpoczynku znalazł się czas na spacer po ośrodku uzdrowiskowym, rozmowy i rozgrywki sportowe. Spotkanie zakończyła wspólna modlitwa różańcowa.
Wycieczka ukazała piękno najbliższej okolicy i przybliżyła wszystkim bogatą historię tych ziem. Wspólne spotkanie sprawiło uczestnikom wiele radości. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, dzięki którym możliwa była organizacja spotkania: Paniom Agnieszce Haluch, Ewie Janusz, Izabeli Krupa, Magdalenie Żak, Marcie Przewor.
Opieka Duchowa – Ks. Wojciech Mazurek
Izabela Krupa, zdjęcia Magdalena Żak
-

-

-

-

-

-

-

-
