W dniach 6 – 9 lipca 2022 odbyła się coroczna pielgrzymka z naszym prałatem, ks. Stanisławem Górskim i ks. Janem Adamczykiem. Towarzyszyli nam również nasi klerycy: Kamil i Paweł.
W tym roku wyruszyliśmy prawie na drugi koniec Polski, do Kotliny Kłodzkiej. W drodze do celu nawiedziliśmy Prudnik – Las, sanktuarium Św Józefa i zarazem przedostatnie miejsce odosobnienia bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego (6 października 1954 do 27 października 1955). Było to dopełnienie programu XXIX pielgrzymki sprzed dwóch lat.
Za naszą „bazę wypadową” – miejsce wszystkich trzech noclegów obraliśmy Wambierzyce, gdzie czekał nas piękny, gościnny Dom Pielgrzyma im. Świętej Rodziny. Jeszcze tego samego wieczora uczestniczyliśmy w Mszy Świętej w bazylice Nawiedzenia NMP – Sanktuarium Matki Bożej, Wambierzyckiej Królowej Rodzin, Patronki Ziemi Kłodzkiej.
Następnego dnia wybraliśmy się do Krzeszowa. Naszym celem był pocysterski zespół klasztorny, od roku 1946 pod opieką Sióstr Benedyktynek, które przybyły ze Lwowa. Zwiedziliśmy dwa kościoły: Bazylikę Wniebowzięcia NMP – Sanktuarium MB Łaskawej i Mauzoleum Piastów Świdnicko – Jaworskich, oraz sąsiadujący z nią kościół Św Józefa. W kościele tym znajdują się freski – dzieło Michaela Willmanna, wszystkie przedstawiające sceny z życia Św Józefa. W bazylice, posiadającej pięknie, bogato zdobione, rokokowe wnętrze, najważniejsza jest łaskami słynąca, XIII – wieczna ikona Matki Bożej. Opactwo uznawane za europejską perłę baroku jest głównym sanktuarium diecezji legnickiej. W tym dniu właśnie tutaj uczestniczyliśmy we Mszy Świętej i wysłuchaliśmy krótkiego koncertu organowego.
Po wcześniejszym powrocie na miejsce noclegu był czas na indywidualne nawiedzanie Wambierzyckiej Kalwarii, jednej z największych w Europie, oraz ruchomej szopki z XIX wieku – dzieła zegarmistrza, Longina Wittiga.
Trzeci dzień pielgrzymowania rozpoczęliśmy Mszą Św i zwiedzaniem wambierzyckiego sanktuarium z przewodniczką, po czym udaliśmy się autokarem do Kudowy – Czermnej. Tam zobaczyliśmy kaplicę czaszek i sąsiadujący z nią niewielki kościółek Św Bartłomieja, który od 2003 roku posiada łaskami słynącą kopię obrazu Matki Bożej Dobrej Rady i Mądrości Serca (oryginał znajduje się w podwrocławskich Sulistrowiczkach).
Po opuszczeniu Kudowy udaliśmy się w kierunku Barda Śląskiego. Tam była okazja podziwiać okazałą, współczesną ruchomą szopkę, a następnie, pod przewodnictwem sympatycznego Redemptorysty nawiedzić Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary, i oddać cześć Maryi, czczonej w figurce MB Bardzkiej. Jest to mała rzeźba z drewna lipowego, której historia sięga XII wieku. Uważana jest za najstarszą rzeźbę romańską na Dolnym Śląsku.
Wieczorem, w Wambierzycach uczestniczyliśmy w Apelu Jasnogórskim, a potem podziwialiśmy piękne oświetlenie bazyliki. W sobotę rano przyszło nam pożegnać to piękne miejsce, zwane Śląską Jerozolimą, i udać się w drogę powrotną.
Po drodze jednak wstąpiliśmy jeszcze do Świętej Anny. W sanktuarium na Górze Świętej Anny uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, i po obiedzie, w godzinach wieczornych powróciliśmy szczęśliwie do Gorlic.
EA