Na zaproszenie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Rzeszowskiej (SRK) – Koło w Gorlicach w dniach od 8 – 12 listopada 2024 roku gościł na terenie ziemi gorlickiej ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „PERŁA” z Doliny na Ukrainie (30 km od Kałusza – archidiecezja lwowska). Przyjechało 16 dzieci z rodzin o korzeniach polskich oraz osoby dorosłe: Ks. Krzysztof Panasowiec – proboszcz Parafii i Dyrektor polskiej szkoły sobotnio – niedzielnej w Dolinie, instruktorka tańca p. Galena Regecka, p. Luba – opiekunka, kierowca autobusu. Zakwaterowanie i wyżywienie zapewniały rodziny ze SRK.
Ks. Krzysztof Panasowiec jest POLSKIM KAPŁANEM z Bełżca. Przez 15 lat był proboszczem w Kałuszu i tam wspólnie odbudowywaliśmy zniszczony kościół, a ostatnio przez 26 lat jest gospodarzem Parafii Narodzenia NMP w Dolinie.
SRK ma za zadanie udzielać różnorodnej pomocy rodzinom. Koło w Gorlicach od samego początku objęło swą działalnością również rodziny o korzeniach polskich na Kresach. Ku wzajemnemu ubogaceniu wspólnota SRK przez te lata wyjeżdżała z pomocą na Kresy Wschodnie na Ukrainie. Dzieci naszych Rodaków przyjeżdżały na kolonie, a zespół „Perła” i chór z Kałusza z występami na ziemi gorlickiej.
Zespół Perła skupia młodzież z sobotnio – niedzielnej szkoły polskiej w Dolinie, której dyrektorem i założycielem jest Ks. Krzysztof Panasowiec,
W tych dniach świętowania polskiej niepodległości zespół prezentował program ludowo- patriotyczny „Lecą żurawie”, nawiązujący do historii z Osetii Północnej, gdzie postawiono pomnik celem upamiętnienia zrozpaczonej matki, której siedmiu synów zginęło na II wojnie światowej. Tych, którzy oddali życie na wojnie upamiętniono jako odlatujące żurawie.
Dzieci rozgrzewały serca widzów i pokazały, że można kochać Polskę, mieszkając na Ukrainie, wyrażając miłość do Ojczyzny śpiewem, tańcem i POLSKĄ mową.
Składamy serdeczne „Bóg zapłać” wszystkim DOBROCZYŃCOM za przyjęcie i ofiarne serca, które pokazały szczere przywiązanie do Kresów.
Marta Przewor
Zdjęcia Witold Bednarczuk