Jeszcze do końca nie wygasła epidemia Covid 19, a już ostatni miesiąc przyniósł nowe zagrożenia i obawy w związku z agresją rosyjską na sąsiednią Ukrainę.
Pośród tych różnorodnych zagrożeń wracamy myślą do objawień fatimskich i przekazanego orędzia. Fatimska Pani, za pośrednictwem trójki ubogich dzieci wzywała cały świat do gorliwej modlitwy, nawrócenia a nade wszystko zadośćuczynienia za grzechy. O tym, jak ważna jest modlitwa, przypomniał już jesienią 1916 roku Anioł Pokoju, którego Bóg posłał do ubogich pastuszków z zachętą: „Módlcie się – właśnie tak! Módlcie się dużo
W obliczu wojny w Ukrainie nie możemy pozostać obojętni!
W związku z trwającą agresją zbrojną Rosji w Ukrainie, Ojciec św. Franciszek dokonał Aktu Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Jednocześnie – w łączności z Ojcem Świętym – we wszystkich krajach i diecezjach świata został dokonany ten sam akt.
A co my możemy zrobić?
Przede wszystkim możemy się modlić, bo nie wystarczy ludzkie uspokojenie i powtarzanie: „nie lękajcie się”. Potrzeba nam obecności Boga, Bożego przebaczenie, które usuwa zło i łagodzi urazy, daje uspokojenie. Ludzie wierzący jednoczą się w modlitwie o jak najszybsze zakończenie wojny i o pokój w Ukrainie i na świecie. Wspólną modlitwę różańcową polskich rodzin z rodzinami ukraińskimi prowadziło Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w pierwszą sobotę kwietnia. Również na terenie Gorlic jest wiele działań, które zapewniają pomoc uchodźcom i niosą pomoc tym którzy pozostali w tym piekle wojny.
Na terenie miasta zdarza się, że słysząc mowę ukraińską, ktoś podchodzi i przekazuje uchodźcom „wdowi grosz”. Każda złotówka to gest wsparcia i solidarności z zaatakowanymi przez Rosję.
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich „spakowało” i przekazało Parafii Narodzenia NMP w Dolinie (Ks. Krzysztofowi Panasowiec) oraz Parafii Wszystkich Świętych w Chodorowie (Ks. Andrzejowi Mihułce) dary, które ofiarowali mieszkańcy Londynu, również wrażliwi na potrzeby Uchodźców. Dary te: żywność, środki sanitarne, leki, odzież, pościel w w/w parafiach posłużą uchodźcom z Ukrainy Wschodniej, którzy pozostali na terenie kraju bliżej zachodniej granicy. Na terenie Chodorowa dary „poszły” do szkoły i przedszkola gdzie przebywa dużo dzieci (około 1500 uchodźców na terenie miasta) W Dolinie mieszkańcy Ukrainy Wschodniej są również przyjmowani w domach Doliny i Bolechowa lub w Domu Katechetycznym przy Parafii.
Marta Przewor