„To, co pozwala mi przetrwać, to modlitwa i ludzie wokół mnie.”
Podczas trzech lat wojny stało się jasne, że w tej strasznie przygnębiającej sytuacji, pośród niepewności, strachu i strat, dwie rzeczy pomagają ludziom znajdować siły do przetrwania – wiara i wspólnota. W miejscach, w których istnieje żywe duszpasterstwo, nawet w trudnych okolicznościach zewnętrznych rodziny mają się lepiej.
„Mój mąż został zabrany na wojnę, a ja zostałam sama z trójką dzieci. Gdybym nie miała przy sobie wspólnoty i osobistej relacji z Bogiem, chyba bym oszalała. Ale wspólna modlitwa, moi przyjaciele w parafii podtrzymują mnie i moje dzieci na duchu.”
Widzimy, że organizowanie wspólnot, grup, utrzymywanie przy życiu ruchów duszpasterskich, zapraszanie ludzi, budowanie osobistych relacji, pomoc najbardziej potrzebującym wymaga dużo czasu i pracy. Rozumiemy, że to nie jest tylko zadanie księży. Widzieliśmy przykłady tego, jak zaangażowana osoba świecka może wiele zrobić w dziedzinie duszpasterstwa, pomocy innym, funkcjonowania instytucji, które służą ludziom.
Bardzo często jedyną przeszkodą w tym są finanse. Miejscowi wierni nie mogą być tym obciążeni, wojna zniszczyła również sytuację finansową większości. Chciałbym zatem zapytać Was, czy moglibyście przez następny rok przekazywać miesięcznie 20, 50 czy 100 złotych (lub inną kwotę) na wynagrodzenie świeckiego pracownika w duszpasterstwie rodzin, psychoterapeutów/psychologów, którzy pomagają poranionym przez wojnę, czy też innym osobom zaangażowanym w misję Kościoła. Takie Wasze zobowiązanie regularnej płatności przez okres 12 miesięcy (na nasze polskie konto bankowe) w dużej mierze by nam pomogło w planowaniu naszej służby. Pozwoliłoby to rodzinom dotkniętym wojną otrzymać pomoc w tym, co najbardziej podtrzymuje je na duchu. Tym samym wspieralibyście również rodzinę danego pracownika i pomogli mu pozostać na miejscu – czyli wsparcie będzie podwójnie przydatne.
Ponieważ zapewne chcielibyście Państwo wiedzieć, komu pomagacie, dlatego po pierwszej wpłacie zobowiązujemy się poinformować Was, dla kogo konkretnie Wasze wsparcie jest przeznaczone, a następnie co sześć miesięcy informować Was o pracy danej osoby, którą wspieracie.
Jeśli Państwo uważają, że moglibyście wziąć udział w tym programie, prosimy o wypełnienie naszego krótkiego formularza:
LINK do Formularza Google: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd9FGhqMi98BxmNRUAETcE7sFaj9T3YYT4gPO6czxgk8n-_2w/viewform
Bank PEKAO
I Oddział w Świdniku
KURIA DIECEZJI KAMIEŃCIECKO-PODOLSKIEJ KOŚCIOŁA RZYMSKOKATOLICKIEGO UKRAINY
UL. FRANCISZKAŃSKA 2
32-300 KAMIENIEC PODOLSKI
Dla wpłat z Polski:
PLN: 87 1240 2454 1111 0010 2654 1997
Dla wpłat z zagranicy:
EURO: PL 94 1240 2454 1978 0010 7578 7810
USD: PL 77 1240 2454 1787 0010 7578 7966
SWIFT: PKOPPLPW
Przy wpłacie prosimy o podanie nazwy: Małe wsparcie – działalność statutowa.
Chcemy też poinformować, że 5% od zebranych środków będzie przeznaczone na opłaty bankowe oraz pracę administracyjną związaną z organizowaniem pomocy i informowaniem Was o realizacji projektu.
Jesteśmy wdzięczni, że nie jesteśmy pozostawieni sami sobie w Ukrainie. Prosimy o dalszą modlitwę za nas, abyśmy wykonali naszą misję oraz za rodziny i tych, których wojna dotknęła najmocniej.
W każdą środę ofiarujemy Mszę Świętą za naszych dobroczyńców i ich rodziny.
+ Leon Dubrawski
Biskup diecezji kamieniecko – podolskiej
+ Radosław Zmitrowicz
Biskup pomocniczy diecezji kmieniecko – podolskiej