Stowarzyszenie Rodzin Katolickich – Koło przy Parafii Narodzenia NMP w Gorlicach od 27 lat pomaga rodzinom potrzebującym wsparcia m.in. organizując atrakcyjny wypoczynek wakacyjny dla dzieci. Jak co roku kolonia miała również na celu pracę wychowawczą i edukacyjną. Uczestnicy kolonii byli z różnych gorlickich szkół i klas. Okres ten bez telewizora i dostępu do internetu był okazją do wspólnej rozmowy, wymiany doświadczeń i zawarcia nowych przyjaźni.
Wypoczynek połączony był (jak zawsze) z rekolekcjami. Codzienna Msza święta sprawowana przez Ks. Józefa Buczyńskiego połączona z rozważaniami, wspólna modlitwa poranna i wieczorny Apel Jasnogórski stanowiły ważną część każdego dnia, pomagały wszystkim w refleksji i realizacji dobrych postanowień. Dzieci modliły się chętnie i spontanicznie oraz uczestniczyły w nabożeństwach religijnych. Zasady dobrego zachowania, wzajemna współpraca, pomoc i szacunek dla drugiego człowieka – to wartości przekazywane i umacniane podczas kolonijnych zajęć. W pracę wychowawczą trzeba też koniecznie „wkładać” serce. Dzieci bywają zranione brakiem miłości, co najczęściej wiąże się z chorobą naszych czasów: brakiem dla nich czasu oraz różnymi innymi zagrożeniami rodziny.
Tegoroczna kolonia trwała od 3 – 17 sierpnia 2021 roku. Była ona (spośród dotychczasowych) najdłuższa i najbardziej zróżnicowana wiekowo. Była też najbardziej oczekiwana przez dzieci. Uczestniczyło w niej 46 dzieci. Miejscem pobytu był Dom Kolonijny we Władysławowie. Wypoczynek ten rozpoczęliśmy pielgrzymką do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskiego Morza w Swarzewiu, gdzie poznaliśmy historię sanktuarium, cudownej figurki i jej ukoronowania. Przewodnik podkreślił miłość do ojczyzny ludzi tego terenu oraz ich przywiązanie do wiary.
Dużą atrakcją dla dzieci była wycieczka do Słowińskiego Parku Narodowego i ruchome wydmy w Łebie. Ze szczytu „Łąckiej Góry” roztacza się niesamowity widok, który sprawia, że możemy się poczuć jak na prawdziwej pustyni. Wydma „Łącka” i znajdujące się na jej obszarze ruchome piaski tworzą przepiękny pustynny krajobraz, unikatowy w Europie, zwany często „Polską Saharą”. Również zwiedzanie „Wyrzutni” było dużą atrakcją (zwłaszcza dla chłopców).
Wycieczki były doskonałą okazją do poznawania ciekawych zakątków i bogatej historii naszej Ojczyzny.Poznając różne obszary naszego kraju dzieci poszerzyły i utrwaliły wiedzę historyczną oraz zdobyły wiele wiadomości i umiejętności z dziedzictwa kulturowego. Doskonałą okazją do poznania historii i kultury regionu była wycieczka do Pucka – miejsca „zaślubin” Bałtyku z Polską w 1920 roku. Zwiedzanie z przewodnikiem Westerplatte pozwoliło poznać historię rozpoczęcia II wojny światowej i odbywających się tam walk oraz bohaterstwo polskich żołnierzy. Mamy nadzieję, że pozostaną dzieciom w pamięci słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane tam w czerwcu 1987 roku: „Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajdzie też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, obronić – dla siebie i innych”.
Atrakcją był też koncert muzyki organowej w oliwskiej archikatedrze. Doskonałym miejscem do poznania Kaszub, na którego terenie odpoczywaliśmy, jest Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Perfekcyjna promocja przez przewodnika pozwoliła dzieciom poszerzyć wiadomości z historii Polski oraz poznać najważniejsze wartości w życiu mieszkańców Kaszub.
Wiele emocji dostarczyła wizyta w Ocean Parku we Władysławowie. Można tam „suchą nogą” spacerować tuż obok rekinów, orek czy wielorybów. W Ocean Parku była okazja spotkać się ze zwierzętami morskimi, wykonanymi w skali 1:1, w tym największym na świecie 34 metrowym płetwalem błękitnym i również dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o ich podwodnym życiu. 20 hektarów pełnych atrakcji; wodospad, żywe rekiny i ryby tropikalne, wioska rybacka, ryby rzeźbione z drewna, maxi klocki i wiele innych – zrobiły niesamowite wrażenia na kolonistach.
W czasie pobytu nie zabrakło wesołej zabawy. Radosnym wydarzeniem były wspólne śpiewy, tańce integracyjne, konkursy i pogodne wieczory. Największym powodzeniem cieszyły się kąpiele w morskich falach pod bacznym okiem ratowników.
Kolonię zakończyła Msza święta dziękczynna w Sanktuarium Matki Bożej Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.
Zorganizowanie wypoczynku we Władysławowie możliwe było dzięki otrzymaniu dotacji w ramach programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, wsparciu finansowemu Urzędu Miejskiego w Gorlicach oraz pracy całego personelu kolonii w ramach wolontariatu.
Koordynator projektu i lekarz – Marta Przewor, kierownik kolonii – pani Iwona Dusza-Gryzik, wychowawcy: Panie Kinga Nowak, Paulina Karwala – Vasylchenko, Agnieszka Turska i Alina Dajek. Opieka duchowa Ks. Józef Buczyński. Serdeczna atmosfera panująca na kolonii – to efekt wielkiego zaangażowania i serca okazywanego dzieciom przez cały personel. Największą radością były efekty naszej pracy widoczne w tym, że dzieci z wielkim zaangażowaniem i posłuszeństwem korzystały z całego przygotowanego programu. Dzieci czuły się wspaniale. Chętnie przedłużyłyby pobyt nad morzem.
Marta Przewor
Zdjęcie Agnieszka Turska