„Z małżeństwa i rodzinami ku beatyfikacji Czcigodnego Sługi Bożego kard. Stefania Wyszyńskiego”.
7 marca b.r. – w pierwszą sobotę Wielkiego Postu – wspólnota SRK (bardzo licznie zebrani przedstawiciele Kół z terenu diecezji) zgromadzili się na modlitewnym skupieniu oraz wyciszeniu, w celu pogłębienia swojej wiary. Spotkanie to rozpoczęło się w bieckiej kolegiacie Bożego Ciała, koncelebrowaną Eucharystią pod przewodnictwem Ks. Mariana Raźnikiewicza – diecezjalnego asystenta SRK, z udziałem zaproszonego wykładowcy Ks. dr Wojciecha Kućko – dyrektora Wydziału ds. Rodzin Kurii Diecezji Płockiej, Ks. Dziekana Janusza Kurasza – Gospodarza Parafii, Ks. Andrzeja Mihułki – misjonarza z Ukrainy, Ks. Mariana Czenczka i ks. Wiesława Bednorza – asystentów Kół Parafialnych. W konfesjonale pełnił dyżur Ks. Józef Buczyński – asystent Koła w Gorlicach.
Ks. Dziekan Janusz Kurasz powitał zebranych w kolegiacie. W czasie homilii zaproszony wykładowca – Ks. dr. Wojciech Kućko nawiązał do tematu czytań z dnia, dotyczących przykazania miłości i próbował odpowiedzieć na pytanie: dlaczego jest tak często spór o miłość we współczesnym świecie. Przedstawił historię rewolucji w Europie, które uderzały i niszczyły rodzinę (Luther, rewolucja francuska, bolszewicka, seksualna). Obecnie w Polsce zbiera żniwa rewolucja seksualna z 1968 roku, która stara się obalić wartość i świętość małżeństwa i rodziny, obalić płeć. Po Mszy świętej Gospodarz Kolegiaty – Ks. Janusz przedstawił historię i zabytki tej pięknej, starej świątyni. Jej budowę rozpoczęto końcem XIV wieku. Pieśnią „Boże coś Polskę” zakończyliśmy I część spotkania, które było następnie kontynuowane w restauracji „Grodzka”.
Zaproszony wykładowca – Ks. dr Wojciech Kućko w referacie: „Rodzina Bogiem silna. Aktualność nauczania Sługi Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego”, przedstawił troskę Prymasa Tysiąclecia o rodzinę. Wg kard. Wyszyńskiego Rodzina Bogiem silna winna być prawdziwym „dziełem sztuki”, a więc wymaga mozolnej pracy, odpowiedzialności, walki o wartości. Aby tak było jedynym ratunkiem jest odniesienie do Boga. Z referatu wynikało że jest potrzebne wypracowanie syntezy myśli dwóch największych Polaków – Św. Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Nauczanie św. Jana Pawła II dotyczące rodziny wyrasta z nauczania kardynała Wyszyńskiego – jest zdecydowana synteza myśli Wyszyńskiego i Wojtyły. Obecnie potrzeba nam na nowo odwagi i nadziei Prymasa Tysiąclecia, w czasie zagrożenia nową ideologią (gender, LGBT i td.) Prymas uczył, że Ewangelia i krzyż to nie „zabytki” ale aktualne życie. Istnieje potrzeba przypomnienia prymasowskich słów, kiedy wiara w Polsce u wielu ludzi zwłaszcza młodych gaśnie. Staje się dla nas wyrzutem sumienia, że niekiedy z obojętnością przechodzimy obok słów Chrystusowych. Prymas za wszelką cenę bronił chrześcijańskiej tożsamości Narodu. Podczas uwięzienia opracował program odnowy życia religijnego w Polsce, zawarty w idei Jasnogórskich Ślubów Narodu, które odnosiły się w dużym stopniu do rodziny. Kardynał Wyszyński przypominał nam, że wyrośliśmy z chrześcijańskich korzeni, tak jak Europa. Wiele razy upominał się o prawo do katolickiego wychowania dzieci i młodzieży. Wsłuchując się dzisiaj w głosy polityków, ludzi odpowiedzialnych za wychowanie młodego pokolenia należy przypomnieć jak aktualne dzisiaj są słowa Ojca narodu, apostoła Trzeźwości.
Niech ten czas poprzedzający beatyfikacje będzie czasem przypomnienia nauczania Prymasa Tysiąclecia. W dyskusji podkreślano, że fundamenty doktryny Kościoła na temat małżeństwa i rodziny powinny być niezmienne. Nie możemy zmniejszać wymagań etycznych i zmieniać doktryny Kościoła o nierozerwalności sakramentu małżeństwa.
W dalszej części spotkania wysłuchaliśmy relacji z odbudowy Kościoła na Ukrainie (zarówno w sensie duchowym jak i materialnym) przedstawionej przez Ks. Misjonarza Andrzeja Mihułkę. Uczestnicy spotkania złożyli DAR SERCA na odbudowę kościoła w Chodorowie.
Ks. Marian Raźnikiewicz podziękował za organizacje Dnia Skupienia przez Koło SRK w Gorlicach.
Spotkanie zakończyliśmy wspólnym posiłkiem i modlitwą. Bogu dziękujemy za te przeżycia duchowe i modlitewne, które dodają nam entuzjazmu wiary i radują z obecności wspólnoty. Ten Dzień Skupienia mobilizuje nas do „boju” o rodzinę – Rodzinę Bogiem silną, czyli wierną Bogu i Jego przykazaniom, a także rodzinę silną Bożą miłością, czyli umacnianą łaską sakramentu małżeństwa, którego znaczenie podważa obecnie tak wielu młodych. Małżeństwo i rodzina ma przynieść szczęście na ziemi i w niebie czyli świętość. Dzisiaj świętość rodziny jest zagrożona. Czujemy się współodpowiedzialni za Kościół, w którym jest miejsce dla każdego z nas.
Marta Przewor
fot. Leszek Drzał