23 sierpnia 2019r. gościem Odnowy w Duchu Świętym „Magnificat” w Gorlicach był o. Antoni Niemiec, pracujący na Misjach w Brazylii.
O. Antoni Niemiec urodzony w 1963 r. w Libuszy, złożył śluby zakonne w Zgromadzeniu Redemptorystów w 1985 r. i jeszcze jako kleryk wyjechał do Brazylii, by tam kontynuować studia teologiczne i przygotowywać się do pracy misyjnej. Studiował także teologię biblijną na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.
O. Antoni posiada bogate doświadczenie pracy apostolskiej na różnych polach: był duszpasterzem w parafii oraz duszpasterzem w dzielnicach nędzy i misjonarzem ludowym. Przez kilka lat pracował w formacji seminaryjnej (prefekt studentatu teologii 1993-1996), był wykładowcą Pisma św. na Fakultecie Teologii w São Bento (2003-2017), na Katolickim Uniwersytecie w Salvador (2015), w Instytucie Teologii w Ilhéus (2002-2014). Pełnił także obowiązki przełożonego wspólnoty (Salvador, 1995-1996) oraz przełożonego Wiceprowincji Bahia (2001-2010). W ostatnich latach zdecydowanie zaangażował się w pracę misyjną, kierując Centrum Misyjnym Redemptorystów (2011-2014), będąc członkiem krajowej Komisji Redemptorystowskich Misji Ludowych, koordynatorem Misyjnej Rady Episkopatu Brazylii regionu północno-wschodniego (2013-2017) oraz koordynatorem duszpasterstwa w sekretariacie Episkopatu Brazylii regionu północno-wschodniego, odpowiedzialnym za 25 diecezji w stanach Bahia i Sergipe (2016-2017).
Od 2 stycznia 2018 r. O. Antoni Niemiec podjął nowe odpowiedzialne posługi w Kościele w Brazylii. Na mocy kontraktu między Zarządem Wiceprowincji Redemptorystów z Bahia i Papieskimi Dziełami Misyjnymi oraz Konferencją Episkopatu Brazylii pracuje przy Konferencji Episkopatu Brazylii jako sekretarz Krajowej Rady Misyjnej, sekretarz Misji Kontynentalnej oraz doradca Komisji Episkopatu ds. Misji i Współpracy między Kościołami. Oprócz tego kieruje działalnością Papieskiej Unii Misyjnej w Brazylii.
Brazylia to kraj ogromnych kontrastów. Na północy – bastion nędzy i zacofania. Południe bogate, przemysłowo-rolnicze. Kraj ten zamieszkuje ok. 200 mln mieszkańców. 1% stanowią milionerzy. Brazylia to kraj ok.27 razy większy od Polski. Główną religią jest katolicyzm (63%). Jednak Brazylia, to nie tylko beztroska sielanka, wieczna rozrywka w postaci piłkarskich zmagań czy hucznego karnawału w rytmie Samby. Kraj ten zmaga się z wieloma problemami, dźwigając brzemię portugalskiego kolonializmu, niewolnictwa i pogardy dla Indian. „Do dziś duży procent katolików stanowią potomkowie niewolników, przymusowo chrzczeni przez kolonizatorów, bez wcześniejszej ewangelizacji. Dlatego podczas katolickiej Mszy św. można spotkać ochrzczone kapłanki pogańskich wierzeń, które w innym czasie oddają cześć swoim bożkom. Na brazylijskiej ziemi żyją obok siebie katolicy i muzułmanie, którzy modlą się w tych samych miejscach kultu”- mówił O. Antoni Niemiec.
„W Brazylii kontakt parafian z księżmi katolickimi jest ograniczony z uwagi na bardzo duże odległości, które trzeba pokonać i wciąż za małą liczbę misjonarzy. Udział we Mszy św. w danej wiosce jest możliwy raz w roku. Poza tym można uczestniczyć co tydzień w Liturgii Słowa, prowadzonej przez świeckich” – mówił nasz gość. „Brazylia wciąż jest obszarem do zagospodarowania, jeśli chodzi o sprawy wiary i religii.(…) Działa tam wiele sekt, które przyciągają do siebie ludzi ochrzczonych, pozostawionych na długi czas bez kapłana.(…) Misjonarze mają świadomość wielu zagrożeń, jakie na nich czyhają ”.(…) „To niewiarygodne, ale w Brazylii wciąż są miejsca, gdzie żyją plemiona, które nigdy nie widziały innych ludzi i nie wiedzą o ich istnieniu” – mówił O. Antoni. ”Biedni ludzie w Brazylii jedzą tylko jeden posiłek dziennie w postaci ryżu. Polacy nie zdają sobie sprawy z tego, że w porównaniu z mieszkańcami Brazylii żyją w luksusie”.
O. Antoni Niemiec spotkał w Brazylii kilka grup Odnowy w Duchu Świętym, które prowadzą tam ewangelizację. Tu z mocą działają Słowa Jezusa: „Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego…” oraz „Kto uwierzy i ochrzci się, będzie zbawiony…”. Słowa te wypełniają się dzięki posłudze o. Antoniego i wielu innych misjonarzy. Nasza pomoc materialna i duchowa dla Misji jest niezbędna. Otwierajmy się na potrzeby innych ludzi!
Bardzo dziękujemy O. Antoniemu za spotkanie i uświadomienie naszej roli we wspieraniu misji i misjonarzy. Życzymy światła Ducha Świętego, Jego mocy i owoców oraz nieustannej opieki Matki Najświętszej!
Kilka informacji o instytucjach, w działalność których od stycznia 2018 zaangażowany jest o. Antoni Niemiec:
Papieska Unia Misyjna (PUM) to jedno z czterech Papieskich Dzieł Misyjnych– ma na celu formację misyjną kapłanów, zakonników i sióstr zakonnych, alumnów, animatorów świeckich, ożywianie swoim działaniem istniejących już dzieł misyjnych, rozbudzanie wśród chrześcijan żywego zainteresowania misjami oraz pogłębianie ich odpowiedzialności za głoszenie Ewangelii niechrześcijanom, propagowanie prasy misyjnej, zapewnienie skutecznej współpracy misyjnej przez modlitwę i ofiarę. Jan Paweł II napisał o Unii: „zadaniem Papieskiej Unii Misyjnej jest tchnienie życia, wiary, entuzjazmu i miłości we wszystkie formy pomocy misjom”.
Komisja Episkopatu ds. Misji i Współpracy między Kościołami– jej zadaniem jest integrowanie środowisk misyjnych, koordynowanie animacji, formacji i współpracy misyjnej Kościoła w Brazylii z Kościołami na różnych kontynentach.
Krajowa Rada Misyjna – jest instytucją powołaną do życia przez Stolicę Apostolską i ustanowioną przez Konferencję Episkopatu Brazylii w celu harmonizowania działań organizacji i instytucji misyjnych Kościoła w Brazylii, a tym samym osiągnięcia większej jedności i efektywności w animacji i współpracy misyjnej. Do konkretnych zadań Rady należy: promowanie współpracy pomiędzy instytucjami misyjnymi działającymi w kraju, z Papieskimi Dziełami Misyjnymi i z Konferencją Episkopatu; przedstawianie konkretnych rozwiązań wobec głównych wyzwań misyjnych o zasięgu krajowym; propagowanie, animowanie i wspieranie Rad Misyjnych w 18-tu Regionach Brazylii; współpraca z Konferencją Episkopatu i instytucjami misyjnymi przy opracowywaniu i realizacji projektów działalności misyjnej w kraju i poza nim; wspieranie inicjatyw animacji, formacji i współpracy misyjnej.
Misja Kontynentalna– na Konferencji Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów, w 2007 roku, w Aparecida (Brazylia), biskupi podjęli się wprowadzenia w życie planu duszpasterskiego, zwanego Misją Kontynentalną, który kładzie nacisk na ewangelizację w terenie, prowadzoną głównie siłami katolików świeckich i kościelnych wspólnot podstawowych. Konkretnie, chodzi o uświadomienie i wezwanie ochrzczonych tego kontynentu, aby byli rzeczywiście „uczniami misjonarzami Jezusa”. Misja Kontynentalna wyraża się w dwóch wymiarach: programowym i paradygmatycznym. Misja programowa polega na realizacji działań natury misyjnej. Natomiast misja paradygmatyczna polega na umieszczeniu w kluczu misyjnym zwyczajnej działalności Kościołów partykularnych. Jako konsekwencja, mieści się w tym cała dynamika struktur kościelnych: zmiana struktur, z przestarzałych na nowe. Innymi słowy: misyjność parafii, ciągła formacja katolików, aby byli świadomi swojej tożsamości i odpowiedzialności za Kościół i jego dzieło misyjne, nieustanne wychodzenie do ludzi obojętnych, albo będących poza Kościołem.