„Ciągle jeszcze istnieją wśród nas Anioły. Nie mają wprawdzie żadnych skrzydeł, lecz ich serce jest bezpiecznym portem dla wszystkich, którzy są w potrzebie„.(Phil Bosmans)
9 stycznia b.r. w gorlickiej bazylice odbyło się spotkanie młodzieży uczestniczącej w sierpniu 2021 w kolonii letniej w Bustryku oraz uczestników jesiennej wycieczki tzw. „pokolonijnej”. Projekt obejmował razem 56 osób. Ze względu na epidemiologiczne ograniczenia w gromadzeniu się, nie mogliśmy spotkać się w Domu Katechetycznym. Spotkanie rozpoczęło się występem słowno – muzycznym grupy „kolonistek” od słów: „Okres Bożego Narodzenia, to czas radosnego świętowania – czas spotkań i wspólnego kolędowania. Dzisiaj w bazylice wokół betlejemskiego żłóbka zgromadzili się ludzie dobrej woli. Chętnie połamalibyśmy się opłatkiem, złożyli osobiście życzenia, jednak pandemia nam na to nie pozwala. Dlatego z tego miejsca pragniemy złożyć życzenia i podziękowania…” Bardzo cieszymy się, że pomimo przeciwności, udało się je przezwyciężyć i nasza kolonia w 2021 roku się odbyła. Każdy z nas podczas kolonii i wycieczki doświadczył wiele dobra i za to dobro pragniemy dziś podziękować ludziom dobrej woli i wielkiego serca. Ludziom, którzy przyczynili się do tego, że latem mogliśmy wypoczywać na kolonii w Bustryku, jesienią zwiedzać Muzeum Przyrodnicze w Krempnej, poszerzyć swoja wiedzę na temat objawień Matki Bożej saletyńskiej oraz brać udział we Mszy świętej w wyjątkowym kościółku w Skalniku. Dzisiaj możemy się spotkać, by wspólnie kolędować na chwałę Dzieciątka Jezus.„
Dalsza część występu to właśnie piękne wykonanie kilku kolęd zakończone artystycznym śpiewem piosenki świątecznej w wykonaniu kolonistek.
Następnie ks. proboszcz Stanisław Ruszel podziękował Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich, działającemu przy naszej parafii za realizację od lat dzieła pomocy rodzinom. Pani starosta Maria Gubała złożyła dzieciom życzenia, podkreślając, że „bez Boga ani do proga„. Kierownik Wydziału Kultury Urzędu Miasta pan Wojciech Zapłata podziękował za współpracę przy realizacji tego dzieła i obiecał dalsze jego wspieranie.
Wśród gości zaproszonych, (których nie sposób wszystkich wymienić), ponieważ tak wiele osób okazało nam pomoc i wsparcie, byli też przedstawiciele, którzy włączali się w pomoc w różnoraki sposób w latach poprzednich. To właśnie doświadczenie organizacyjne zdobyte przez te 26 lat pozwoliło „odważyć się” nam pomimo przeciwności (epidemiologicznych i innych) na realizację kolonii letniej w 2021 roku.
W programie spotkania były trzy konkursy: konkurs śpiewania kolęd, konkurs wiedzy zdobytej na wycieczce pokolonijnej oraz konkurs plastyczny (również na ten temat).
Wielkim zdumieniem dla gości uczestniczących w spotkaniu był udział młodzieży – z wielkim zaangażowaniem – we wszystkich konkursach.
W tych czasach, kiedy (niestety) coraz mniej ludzi, a zwłaszcza dzieci śpiewa kolędy, wyłoniła się grupa kolonistów śpiewających pięknie, z wielką pasją. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ofiarowane przez sponsorów. Przyszedł też (trochę spóźniony, ale bogaty) św. Mikołaj.
Wszystkim ofiarodawcom i organizatorom
składam serdeczne Bóg zapłać.
Marta Przewor