W tym roku nasza kolonia stała pod wielkim znakiem zapytania. Jednak pomimo panującej pandemii, przeciwnościom losu, dzięki opiece Najwyższego i niezachwianej wierze organizatora – pani doktor Marcie Przewor, kolonia nie tylko się odbyła, ale jej uczestnicy wrócili do domów zdrowi i uśmiechnięci.
Dnia 4 sierpnia 40 kolonistów wraz z opiekunami wyruszyło z Gorlic w podróż na spotkanie z przygodą, połączoną z pielgrzymowaniem do różnych miejsc świętych. Miejscem pobytu kolonii był Dom Wczasowy „Harnaś” w Bustryku – nieopodal Zębu i Zakopanego. Od następnego dnia czekało na nas wiele atrakcji: spacer pod dom Kamila Stocha, wspólne zabawy i gry integracyjne, wymyślanie nazw poszczególnych grup, wybór przewodniczącego grup i spotkanie Rady Kolonii.
W czwartek wybraliśmy się na pielgrzymkę do „Gaździny Podhala”, a więc do Sanktuarium Matki Bożej w Ludźmierzu. Tam obejrzeliśmy film dotyczący historii Matki Bożej Ludźmierskiej i największego Pielgrzyma tego miejsca: Jana Pawła II. Spacerując po przepięknych ogrodach, odmówiliśmy różaniec, w intencjach, których autorami były dzieci. Następnie w Dębnie wszyscy podziwiali przepiękny, zabytkowy kościółek.
W piątek pojechaliśmy do Niedzicy, gdzie mogliśmy podziwiać piękne widoki podczas rejsu statkiem po Zalewie Czorsztyńskim i zwiedziliśmy ruiny Zamku w Czorsztynie. Po południu rada kolonii przeprowadzała pierwsze konkursy. Konkurencji było naprawdę bardzo dużo i każdy mógł spróbować swoich sił podczas rywalizacji z innymi kolonistami.
W sobotę nawiedziliśmy Matkę Bożą Częstochowską na Bachledówce. Dowiedzieliśmy się również, co z Bachledówką łączyło Karola Wojtyłę i Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ojciec Paulin, opowiedział nam bardzo interesującą historię powstania tego sanktuarium. Po południu pojawił się wyczekiwany przez kolonistów gość – ks. Józef Buczyński, który został z nami do środy (12 sierpnia)
Niedzielę rozpoczęliśmy od Mszy Świętej. Po obiedzie część kolonistów kibicowała kolarzom podczas wyścigu TOUR DE POLOGNE. Wieczorem pieczenie kiełbasy w ognisku zakończone modlitwą i jak zawsze Apelem Jasnogórskim.
W poniedziałek wszyscy uśmiechnięci udaliśmy się do Term w Bukowinie Tatrzańskiej. Zjeżdżanie z rur i kąpiele w ciepłych wodach sprawiły dzieciom wiele radości.
We wtorek przed południem nawiedziliśmy Matkę Bożą Fatimską w Sanktuarium na Krzeptówkach i uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w kaplicy. Konkurs wiedzy o Janie Pawle II przygotowany przez p. Martę Przewor wykazał dużą wiedzę dzieci o świętym Papieżu.
W konkursie tym I miejsce zdobyła: Aleksandra Kawa, II miejsce: Dominika Mituś, III miejsce: Michał Nowak, Wiktoria Jurczak i Majka Firlit, oraz wyróżnienie Łukasz Piecuch.
Środa, to kolejny dzień wielu wrażeń. Pojechaliśmy do Zakopanego, gdzie z przewodnikiem powędrowaliśmy trasą Doliny Strążyskiej.
W czwartek po śniadaniu wybraliśmy się na Gubałówkę. Gdy wróciliśmy do Domu Wypoczynkowego, czekał na nas wyjątkowy gość. To Ksiądz Marian Raźnikiewicz – opiekun Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Rzeszowskiej przyjechał, żeby się z nami zobaczyć, porozmawiać, obdarzyć słodyczami i maskotkami, za które serdecznie dziękujemy.
Ksiądz Marian nawiązał wspaniały kontakt z kolonistami, poruszył wiele interesujących tematów, m.in. uzależnienie od internetu, wartość modlitwy itp. Koloniści natomiast zaprezentowali piękne tańce i śpiewy. To było bardzo wartościowe spotkanie, za które składamy Księdzu serdeczne „Bóg Zapłać”.
Wreszcie przyszedł czas podsumowania i podziękowań. Wszyscy koloniści otrzymali certyfikaty kolonisty i drobne upominki.
Były też podziękowania dla personelu kolonii, który pracował w ramach wolontariatu:
Pani Marcie Przewor – za jej charyzmę, życzliwość i serce okazane uczestnikom w czasie zorganizowanego przez SRK po raz 26 wypoczynku.
Pani Marii Urban – kierowniczce kolonii, oraz całej kadrze: Pani Kindze Nowak, Pani Małgorzacie Serwońskiej oraz Pani Paulinie Karwali-Vasylchenko za okazaną cierpliwość, troskę i serce.
Pani Bożenie Jurczak – opiekującej się synem Bartkiem ale też innymi kolonistami.
Organizacja kolonii była możliwa dzięki dotacjom otrzymanym z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz z Urzędu Miasta.
Składamy serdeczne „Bóg zapłać” wszystkim, dzięki którym dzieci mogły nieodpłatnie w tym szczególnie trudnym czasie pandemii odpocząć w przyjaznym środowisku.
Maria Urban
Zdjęcia Małgorzata Serwońska